Jak vybrat LED žárovku

 

Vybíráte LED žárovku a nevíte na co se zaměřit? V tomto článku se dozvíte, na co při výběru LED žárovky dbát.

 

Pokud Vám nebudou u nás zakoupené LED žárovky vyhovovat, lze je nepoškozené vrátit nebo vyměnit za jiný model. Rádi Vám vyhovíme.

Výkon

Zatímco u klasických žárovek se orientujeme pomocí výkonu udávaného ve wattech, LED žárovky je potřeba vybírat podle světelného toku, udávaného v Lumenech (lm). Je to proto, že spotřeba LED žárovek je o cca 80-90% nižší než u klasických žárovek.

 

               

Barva světla

LED žárovku můžete vybrat v různých odstínech. Barva světla se udává v kelvinech - čím je číslo nižší, tím teplejší je odstín a naopak.

 

Teplá bílá (2 800 - 3 300 kelvinů): nažloutlý až naoranžovělý odstín

Denní bílá (4 000 - 5000 kelvinů): odpovídá barvě denního světla

Studená bílá (5 500 - 6 000 kelvinů): může mít až mírně namodralý odstín

 

Jakou barvu světla použít?

Záleží na tom, který odstín je Vám příjemnější.

Teplá bílá:

  • nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně
  • doporučené použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně

Studená bílá:

  • je pocitově neutrální
  • doporučené použití: kuchyň, koupelna, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, nákupních střediscích, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla 

 

LED žárovky 12V

Jedná se především o bodové žárovky či modely drobných žárovek. U těchto LED žárovek je nutné mít/dokoupit odpovídající napájecí zdroj. Doporučujeme používat zdroje pro LED. Bodové LED žárovky 12V se nejčastěji používají v místech, kde je z bezpečnostních hledisek nutné použít žárovky s nižším napětím, například některé části koupelen.

 

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

 

2_6 2_7  

 

LED žárovky 230V

230V LED žárovky se nejčastěji používají jako náhrada klasických žárovek a bodovek s napětím 230V. Tyto žárovky můžete bez problémů pouze vyměnit za klasické žárovky, není nutné dokupovat žádné další komponenty.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

2_1 2_2 2_3 2_4 2_9

Rozdíl mezi LED žárovkami 12V a 230V

Základní rozdíl mezi těmito žárovkami je ten, že u 12V žárovek je nutné použít pro správné fungování napájecí zdroj. Doporučujme používat zdroje určené pro LED. U jiných zdrojů může hrozit poškození LED žárovek.

 

 

Patice E14

Patice E14 je označením klasického malého závitu o průměru 14 mm. Tento závit je menší oproti závitu E27, vizuálně se jeví jako užší a také LED žárovky E14 jsou menší. Hovorově se patici říká "miňonka" nebo "malý Edisonův závit". Žárovky s tímto závitem mají menší příkon (25 W nebo 40 W).

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

 

2_2 E14_C_1 E14_C_2  E14_C_3


 

 

Patice E27

Nejpoužívanější paticí je patice E27 - klasický velký závit o průměru 27 mm. LED žárovka E27 se vyskytuje u všech typů žárovek - klasických, úsporných, halogenových, s LED diodami. Písmeno “E” je odvozeno od příjmení známého amerického vynálezce žárovky -  Edisona.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

 

2_3 E27_C_1 E27_C_2 E27_C_3

 

 

Patice G4

G4 je nástrčná patice, která se do svítidla pouze zasunuje. Úsporné LED žárovky G4 jsou náhradou pro halogenové žárovky 15 - 30 W.  Číslo 4 udává vzdálenost kolíků - 4 mm.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

2_7 G4_C_1 G4_C_2 G4_C_3


 

Patice G9

G9 je nástrčná patice, která se do svítidla pouze zasunuje. Úsporné LED žárovky G4 jsou náhradou pro halogenové žárovky 15 - 45 W.  Číslo 9 udává vzdálenost kolíků - 9 mm.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

2_5 G9_C_1 G9_C_2 G9_C_3


 

Patice GU10

LED žárovky GU10 jsou bodovky s klasickým napětím 230V. Písmeno “G” je odvozeno z anglického slova “globular”, písmeno “U” značí tvar žárovky a číslo “10” vzdálenost kolíků 10mm. Některé typy LED žárovek s paticí gu10 jsou stmívatelné.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

2_4 GU10_C_1 GU10_C_2 GU10_C_3

Patice r7s

LED žárovky r7s jsou lineární dvoupaticové žárovky na napětí 230V. Využívají se jako náhrada halogenových žárovek. Žárovky s paticí r7s velmi často nahrazují žárovky v reflektorech nebo designových svítidlech.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

 

2_9 R7s_C_1 R7s_C_2 R7s_C_3

 

Patice MR16

Patice MR16, také označována jako GU5,3, se vyskytuje u bodovek na napětí 12V. MR je zkratka z anglického sousloví “multifaceted reflector”. Žárovky s paticí MR16 jsou vhodné do prostor, kde je možný kontakt s vodou, např. do sprchových koutů.

Příklady žárovek s touto paticí, které naleznete u nás:

2_6 MR16_C_1 MR16_C_2 MR16_C_3


 

 

Pokud si nejste jistí, podívejte se na Vaši současnou žárovku, měl by tam tento údaj být uvedený.

 

Rozptyl světla (úhel svitu)

Čím větší úhel, tím větší plochu žárovkou osvětlíte. Například žárovka s úhlem 45° je výrazně směrová a osvětlí konkrétní místo (vhodné např. do lampiček nebo svěšených lustrů nad stolem). Pro osvětlení větší plochy by se hodila např. žárovka s úhlem svitu 120°. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku s větším úhlem svitu. 

Redukce

V případě, že máte již žárovku vybranou, ale nesedí Vám závit, tak si můžete pomoci redukcí. Naleznete je u nás v části elektroinstalační materiály

RED_1 RED_2 RED_3


 

Shrnutí - na co si při výběru LED žárovky dát pozor:

Správná teplota světla - příliš teplý odstín namáhá oči a snižuje koncentraci. Nehodí se tedy do kanceláří a prostor, kde je potřeba navodit pocit denního světla.

Rozměry žárovky - LED žárovka může mít větší rozměr než původní žárovka. Je vhodné si proměřit prostor ve svítidlu a dle něj zvolit LED žárovku.

Napájení - většina LED žárovek je určena k napájení na 230V, existují ale i LED žárovky na 12V, proto buďte při výběru pečliví. Pokud měníte 12V halogenové žárovky za LED žárovky, je nutné většinou vyměnit i napájecí zdroj.

 

V případě, že Vám nebudou u nás zakoupená barva světla nebo svítivost žárovky vyhovovat, lze žárovky vrátit nebo vyměnit za jiný model.